Квасоля – рослина сімейства Бобові (Fabaceae), яке дає плоди у вигляді стручків з бобами. Квасоля може витися, а може рости у вигляді напівкустарної форми. Колір, розмір та форма насіння залежать від певного сорту.

квітки квасолі декоративної кучерявої


Квасоля входить до TOP-10 найкорисніших продуктів, тому обов’язково включіть її в свій раціон харчування. У квасолі міститься близько 20% білка, який за енергетичною цінністю прирівнюється до м’яса. З цієї причини цей продукт дуже полюбляють вегетаріанці. Загалом склад цього продукту так збалансований, що корисні речовини отримують практично всі системи організму.

Висівання квасолі

Перше, про що слід подумати – місце для посадки. Квасоля не любить глинисті ґрунти, де вода погано просочується. Зайва вологість для неї шкідлива. Рослина любить ґрунти родючі і легкі. Крім того, заздалегідь подумайте, яка ділянка давно не удобрювалася, адже квасоля – це дуже якісний сидерат, тобто насичує ґрунт азотом.

Другий етап – підготовка насіння. Необхідно відсіяти зіпсовані боби, наприклад, ті, що мають червоточинку. Потім можна на ніч замочити боби, щоб вони швидше проросли, потрапивши в ґрунт. Також рекомендується приблизно за 5 хвилин до посадки опустити їх в розчин борної кислоти – це дозволить захистити сходи від комах-шкідників.

паростки квасолі

Якщо температура ще не встоялася, накриваємо грядку на ніч, щоб захистити від заморозків. Не рекомендується садити квасолю при температурі нижче + 10… + 15 ° С. Це може призвести до поширення захворювань на рослині.

Догляд за квасолею

Щоб квасоля вродилася, необхідно за нею правильно доглядати. Догляд же полягає в розпушуванні ґрунту, прополюванні, підживленні, поливі, боротьбі зі шкідниками, підв’язуванні.

 • Розпушування ґрунту
  Ґрунт необхідно рихлити з самої появи сходів. Робимо це обережно, щоб не пошкодити кореневу систему і не вирвати випадково саму квасолю. Надалі розпушування між рядами можна поєднувати з прополкою. Розпушування ґрунту особливо важливе, якщо він схильний зсихатися і погано пропускає воду оскільки квасоля не любить заболоченість. Якщо вода не буде просочуватися, урожай буде не найкращим.
 • Прополювання
  Видалення зайвих рослин є дуже важливим для квасолі. Щоб не допустити зайвої вологості грунту, забезпечивати провітрювання рослин, пригнічування квасолі бур’яном, браку поживних речовин потрібно регулярно прополювати грядки.
 • Підживлення
  Через 3-4 тижні після появи сходів проводять перше підживлення. Зазвичай використовують повний комплекс добрив, проте найбільше на цьому етапі рослина потребує азоту. В ідеалі воно повинно отримувати атмосферний азот, але при посушливій погоді рослина може гостро відчувати його брак. Наприклад, деякі використовують для добрива квасолі переброджений пташиний поміт.
  Ще приблизно через 3 тижні можна провести друге підживлення – вже для формування плодів. Цього разу найбільш важливі для рослини фосфор, магній і калій (все це міститься в звичайній золі).
 • Полив
  Квасолі потрібно багато води, особливо на етапі формування стручків. Тому потрібно стежити, щоб ґрунт був у міру вологим. Складно вказати точну норму поливу – вона безпосередньо залежить від погоди і ґрунту. Найкраща вода для поливу – дощова. А вже користь гроз і зовсім важко переоцінити. Рослина дуже сильно додає в рості саме після грози.
 • Боротьба зі шкідниками
  Найчастіше квасолю вражають слимаки. Як заходи щодо запобігання цій проблемі необхідно своєчасно видаляти бур’яни, стежити за помірною вологістю ґрунту. Якщо ж слимаки вже завелися, досить ефективним заходом є їх видалення. Вони люблять збиратися на камінчиках та інших предметах. Деякі садівники спеціально залишають якийсь господарський інвентар, щоб слимаки забиралися на них, і їх було легше зібрати.
  Проти грибних хвороб і вірусів непогано допомагають медьсодержащие препарати.
  Важливими заходами для запобігання хвороб є підготування ґрунту восени, якісне здорове насіння, своєчасна посадка, видалення хворих рослин та їх частин, а також правильний догляд за квасолею.
 • Підв’язування збільшує врожайність рослини, але рекомендують використовувати лише дерев’яні опори, бо по металевій чи пластиковій поверхні паростки рослин не зможутьпіднятися.

Збирання врожаю

Тут все залежить від сорту квасолі і потреб, для яких її вирощують. Спаржеву квасолю не варто тримати до висихання, інакше загубиться її цінність. Спаржева квасоля – це квасоля, яку вживають цілком, у зеленому вигляді. Тобто приготуванню підлягають стручки з насінням, а не тільки насіння. Всередині неї не тільки насіння, але і м’якоть, що заповнює порожнини. Декому вона нагадує за смаком спаржу.

стручки квасолі

Для консервації квасолю потрібно збирати раніше, ніж зазвичай. Якщо ж ви хочете запастися квасіллю на зиму, дочекайтеся, коли стручки пожовтіють і почнуть розкриватися. Головне не упустити цей момент, інакше доведеться збирати квасолю з землі. Але найкраще прибирати стручки квасолі, коли вони зрілі, але ще трохи зелені (не зовсім висохлі, товстенькі). Щоб визначити зрілість, потрібно розломити стручок навпіл. По краях не повинно бути волокон, розлом повинен бути рівним.

Багато хто збирає квасолю одночасно – це неправильно: стручки можуть дозрівати в міру зростання рослини. Тому збираємо поступово. Постійний моніторинг зрілості.

врожай спаржевої квасолі

До речі, якщо квасолі багато і перебирати кожен стручок нема бажання, можна її побити палицею. На покривало вкладається частина квасолі, зверху накривається іншим покривалом і несильними рухами стукаємо по ньому палицею. Частина квасолі точно вилізе з «будиночків». Залишиться тільки добрати залишки

посадка и уход за картофлем Previous post Посадка і догляд за картоплею
Next post Що саджати після цибулі