Є декілька підходів щодо планування посадки культур відразу ж після збирання картоплі.

Перший з них, це висаджування культур з огляду збільшення врожаю цього року.

Другий – це висаджування рослин для збільшення врожаю наступного року  та відновлення властивостей ґрунту

Висаджування культур для збільшення врожаю наступного року

Для відродження ґрунтів після збирання картоплі на її місце зазвичай висівають сидерати.  Великою проблемою картоплі з точки зору поживних речовин є те, що ця рослина практично не залишає після себе біологічних залишків. Тому необхідно відновити вміст корисних елементів у ґрунті або вивільнити чи активізувати існуючі.  З цим завданням прекрасно впораються сидерати.  Іншим позитивним наслідком зелених добрив (так ще називають сидерати) є те, що вони покращують структуру ґрунту. Також велика користь полягає й у боротьби з бур’янами. Швидкі темпи росту сидератів, велика зелена маса цих рослин пригнічує рослини-засмічувачі.
Після картопля найкраще посадити такі сидерати:

  • Жито – ця рослина дуже добре мобілізує фосфати;
  • Горіх – вивільняє азот;
    стручки гороху
  • Люпин – цей сидерат вважається найкращім після картоплі. Ця рослина, яка належить до родини Бобових, також збагачує землю азотом, але люпин легше переносить посуху, яка часто триває у період збору картоплі;
    квітка люпіна
  • Гірчиця – мобілізує фосфати й мінерально зв’язаний калій.
    гірчиця у полі

Для обрання варіанту посадки після збирання картоплі доцільно орієнтуватися не тільки на наявний посівний матеріал, а й на те, які рослини планується вирощувати в наступному році на ділянці, де була картопля.

 

Якщо плануєте засіювати ділянку бобовими (горіх, квасоля, соя, сочевиця, нут, чина, люпин, вігна, арахіс, астрагал, галега, конюшина, люцерна, віка, буркун), то, звичайно, не можна використовувати горох та люпин. Якщо ділянка готується  для таких культур, як руккола, бок чой, брокколі, різні види капусти, коллард-зелень, дайкон, крес салат, хрін,  комацуна, ріпа, редька, гірчиця, ріпак, мізуна, салат тацой, то горчицю не можна висаджувати відразу ж після збирання картоплі на цій дільниці.  Найчастіше висаджують жито чи інші зернові культури, але наступного року на цій ділянці погано вирощувати будь-які види зернових, соняшник, кукурудза на зерно, цукрові буряки. Для покращення ефекту жито висаджують разом з вікі після картоплі.

Висаджування культур після збирання картоплі для отримання врожаю цього року

Для отримання врожаю після картоплі багато хто вважає, що необхідно висаджувати рослини у липні-серпні. В той же час м’яка погода зараз на території України зазвичай перебуває до середини листопада – початку грудня, в той час як на липень серпень припадає самий пік посухи. Тому посадка у вересні також не є чимось екстраординарним.

Цибуля-порей  як наступник за картоплею

Посійте цибулю-порей у модулях або великих лотках всередині теплиці або теплиці.

Ви можете почати вже в березні і присаджувати їх у міру зростання, але оскільки вони не займуть своє остаточне становище до липня чи серпня, не поспішайте. Краще всього сіяти цибулю-порей у квітні і вибирати морозостійкий сорт, щоб він протримався всю зиму.
цибуля-порійКоли вони досягнуть потрібного розміру, і ви зберете свою картоплю, посадите цибулю-порей у рихлий, добре оброблений ґрунт, і ви можете захистити її шаром мульчі, такий як солома або обрізки трави, для збереження вологи. Ви можете садити цибулю-порей у вигляді пучків з декількох модулів, які розвинуть зелене стебло над землею, або посадити її традиційним способом у глибокі лунки.

Цибуля-порей буде готова до прибирання пізньої осені, але її можна перезимувати в землі, оскільки вона витримує сніг і мороз.

Звичайно рідко хто робить розсаду цибулі, найчастіше її висаджують у вигляді насіння або “тиканкою” – дрібними цибулинами. Краще використовувати останній спосіб, оскільки він дозволить прискорити проростання цибулі й отримування пір’їв зелені. Використовувати для цього краще цибулини минулого року, а не нещодавно зібранні. Це збільшить ймовірність їх проростання.

Осіння капуста

Ви можете використовувати одну й ту ж ділянку для картоплі  і капусти – більшість рослин з сімейства капустяних дуже добре підходять для осінніх посівів, оскільки вони люблять холодну погоду.

Картопля може переносити напівтінь, а капуста часто росте в тінистих прохолодних місцях, тому це ідеальний варіант для послідовної посадки.

Висівайте озиму капусту, пекінську, брюссельську капусту, пак-чой, броколі і навіть кольрабі в модульні лотки в червні і пересаджуйте їх на розчищені піднесені грядки після збирання картоплі, коли розсаді виповниться близько місяця.  У випадку, коли немає розсади, можна висівати насінням у відкритий ґрунт. При цьому перевагу краще віддати азіатським сортам капусти, бо їх темпи зростання швидші, ніж у інших видів капусти.
пекінська капуста
При цьому слід пам’ятати, що ця капуста зібрана наприкінці осені погано зберігається, але є дуже смачною й корисною, тому її необхідно відразу ж використовувати у їжу, а не зберігати цілу зиму, як це може бути з овочами, висіяними навесні.
В період, коли ймовірність заморозків істотна, можна накрити рослини нетканим матеріалом.

Салатна зелень

Ви можете сіяти більшість салатів цілий рік, і вони дуже універсальні для послідовної посадки, але деяка зелень, яку ми любимо в наших салатах, найкраще зростає восени.

Кінець літа – ідеальний час, щоб почати вирощувати цикорій, фенхель, рукколу та багато інших. Вони, як і азіатська зелень, петрушка, крес-салат, листові салати, краще ростуть в осінню погоду, коли прохолодно, і шкідники більше не шкодять ніжним саджанцям.

лоло россо

Всю цю зелень можна посіяти прямо в землю, розклавши тонкий шар компосту, або завести в модулях – як вам зручне. Салат добре росте при посіві в липні, в той час як азіатська зелень добре росте при посадці в серпні, після того як велика частина літньої спеки вже пройшла. Висівання цих культур у вересні також можливе, але потрібно підбирати морозостійкі сорти

Інші коренеплоди

Хоча це і не рекомендується, оскільки картопля і коренеплоди можуть мати одних і тих же шкідників, ви безумовно можете спробувати виростити інший осінній коренеплод. Спостерігайте за своїм урожаєм картоплі, і якщо він здається здоровим, зосередьтеся на відновленні життя у вашому ґрунті.

Ґрунт – це все, що має значення для здоров’я ваших коренеплодів. Посійте озиму моркву або  буряки чи брюкву. Якщо ви бажаєте отримати максимальний врожай з першими заморозками, то краще саджати у липні після збору ранньої картоплі. Буряк чи брюкву краще вирощувати розсадою.
паростки буряка
Хоча висівання у ґрунт насінням у серпні також дає результат, але врожай буде дещо гіршим. На мою думку, останній метод є більш доцільним, оскільки висаджування в липневу спеку розсади є дуже складним – досить агресивні природні умови для тендітної розсади.

Морква важче проростити в літню спеку, але це не неможливе. Все, що вам потрібно, це хороший, пухнастий компост – багато кому подобається біогумус для цієї мети і щось для захисту вашого ніжного насіння. Посійте моркву в неглибокі траншеї, присипте зверху землею і накрийте все мішковиною, картоном або дерев’яними дошками, регулярно поливаючи, поки насіння не проросте.

Також можна спробувати посадити дайкон або редьку. Ці рослини мають швидкі темпи зростання, тому вони наростять не аби які коренеплоди до зими.

круглий сорт дайкону

Посадка коренеплодів восени буде навіть смачнішою, ніж літній урожай, тому що з наближенням зими коріння набухне і стане солодшим.

Правила осінньої посадки

Виберіть овоч, який процвітає в холодну погоду;
Виберіть сорт, який дозріває через 60-90 днів і витримує ранні заморозки;
Спробуйте отримати розсаду за чотири тижні до прибирання картоплі – для цибулі-порею раніше;
Зберіть урожай картоплі і додайте щедрий шар компоста і мульчі, щоб забезпечити харчування для наступного врожаю;
Посадіть підготовлені саджанці і тримайте їх у воді, оскільки літня погода, ймовірно, буде занадто сухою;
Посійте зелень для збору врожаю взимку і заплануйте накрити її холодними теплицями, нетканими матеріалами;
Такі рослини, як цибуля-порей, брюссельська капуста і капуста, можна залишати в землі під час невеликих заморозків і збирати в міру необхідності

Послідовна (релейна) посадка  – це те, як досвідчені садівники максимально ефективно використовують найменший сад, і немає причин, з яких ви не можете зробити те ж саме саме, просто не забудьте знати свій сорт, щоб ваша картопля була готова до липня, і у вас завжди була готова розсада, щоб ви могли заощадити час і максимально використовувати літні та осінні місяці, що залишилися.

Previous post Що саджати після цибулі
Паростки розсади Next post Яку розсаду садити у березні