Останнім часом все більше на слуху назва цієї рослини – павловнія. Вона стала вельми популярною в наших краях, часто трапляються запитання від агрогосподарств, дачників і просто допитливих. Тому наведемо коротку інформацію про павловнію.

Павловнія – це дерево з Китаю поширилося в наші дні по всьому світу. У Китаї це дерево іменувалося як імператорське, а в Японії, згадки в якій про цю рослину з’являються близько 200 року н.е., відоме під назвою Кірі.

Ім’я Павловнія цій рослині дав Філіп Франц фон Зібольд – німецький натураліст, який і привіз дерево в Європу.

Павловнія (Paulownia, або Адамове дерево, Імператорське дерево, Кірі – японською це означає “дерево життя”) – рослина, яку відносять до роду Павловнієвих, до складу якого входять напіввічнозелені та листопадні дерева.

Спочатку рослина була теплолюбною і добре росла в субтропічній кліматичній зоні, однак у зв’язку з великим попитом на павловнію та її ефектним зовнішнім виглядом селекціонерами були виведені сорти, що переносять морози помірних районів, проте для північних широт дерево не призначене. Рослина має стрункий прямий гладенький стовбур, кора – тонка, світло-сіра, з невеликими тріщинками у дорослих дерев. У поперечному зрізі стовбур кирі в середньому сягає від 30 см. до півметра. Корінь павловнії являє собою стрижень з бічними відгалуженнями. Корінь рослини досить потужний, він вростає в землю на глибину близько 5 – 6 метрів.

гай з павловнії

Павловнія має розкидисту крону, причиною якої є величезне (до 85 см) листя – доросле дерево має яйцевидну або кулясту шапку, а за рахунок величезного листка та великої тіні, що дає це дерево, його використовують у садово-парковій архітектурі, в облаштуванні міських просторів та зон відпочинку. Листя має дельтоподібну форму, насиченого зеленого кольору, розташоване супротивно. Воно не змінює свого кольору до самої осені. Опадає листя також зеленим і лише на землі буріє.

Павловнія-медонос

Цвітіння павловнії – яскраве видовище, яке привертає до себе не тільки людей, а й комах. Квіти цієї рослини величезні (10 – 20 см), насичено забарвлені в різні кольори (від лавандового до білого з жовтими серединками). Квіти зібрані в волоті. Період цвітіння дерева – близько 6 тижнів у травні (терміни зсуваються залежно від погодних умов).

квітнення павловнії

Однак павловнія може не виправдати очікувань: цвітіння характерне для дерев 4-5 років. Також, квіткові бруньки з’являються на деревах восени, і за суворих зим вони вимерзають.
Павловнія як медонос – не дуже популярна рослина в наших широтах, хоча медопродуктивність рослини становить близько 700-1000 кг/га, що можна порівняти з акацією – найпотужнішим медоносом наших широт. Мед з павловнії нагадує акацієвий мед, дуже світлий і легкий, із сильним ароматом.

Швидкість росту павловні

Особливістю павловнії є швидкість росту цієї рослини. У перші роки, коли відбувається поглиблення і розвиток кореня, приріст становить 20 – 50 см. Після того, як коренева система зупиниться у своєму зростанні, починається швидкий проростання наземної частини – 1,5 – 2 м. на рік. Ця властивість швидкозростаючого дерева широко використовується на практиці: павловнія укріплює схили, захищає від еррозії та вивітрювання, слугує джерелом біопалива, є цінним будівельним матеріалом, широко використовується для відгодівлі худоби.

Ще однією особливістю дерева є те, що пагони з’являються навіть у зрізаного дерева. З цієї причини, в наших широтах часто дерево перетворюється на чагарник через вимерзання основного стовбура і появу нових пагонів з кореня.

Умови зростання

Павловнія досить невибаглива. Однак є умови, обов’язкові для того, щоб рослина почувалася комфортно. Паловнія вимагає рясного поливу, погано переносить заморозки (хоча деякі сучасні гібриди витримують двадцятиградусні морози), вимагає багато сонця. Щодо субстрату, то поганими для цього дерева є кислі ґрунти. Перевагу треба віддавати суглинним, супіщаним ґрунтам або чорнозему. Загалом, склад ґрунтів може бути різноманітним, оцінювати ґрунт необхідно за принципом – земля має бути середньої легкості, щоб не відбувалося застою води, але й щоб не відбувалося надмірне випаровування вологи. Павловнія потребує родючого ґрунту, тому збіднені ґрунти необхідно поліпшити перед посадкою, а надалі вносити регулярно підживлення.

Використання павловнії

Рослина є перспективною для розвитку економіки країн, у яких є сприятливі умови для зростання дерева кірі:

  • екологи вважають, що дерево здатне врятувати планету. Пов’язано це зі швидкими темпами росту та великими розмірами листя. Листя є чудовим фільтром і виробником кисню, а швидкі темпи зростання дають змогу наростити обсяги плантацій за короткий час;
  • дерево завдяки потужній кореневій системі та темпам росту чудово захищає ґрунти від ерозії та вивітрювання, тож висаджування павловніїї є профілактикою повеней;
  • листя павловнії є більш поживними порівняно з класичними кормовими культурами, тому вигідно використовувати зелену масу для підгодівлі худоби;
  • деревина має антибактеріальні властивості, не схильна до гниття, має невелику вагу. Тому використовується для оздоблення, для виробництва музичних інструментів, в авіабудуванні та кораблебудуванні;
  • через яскраві великі квіти павловнію використовують для прикрашання садів, парків, скверів.
Змієголовник у полі Previous post Змієголовник
GPS моніторінг у сільському господарстві Next post GPS моніторінг у сільському господарстві