Часник – одна з найпопулярніших культур в Україні, його вирощують практично на кожній присадибній ділянці.  Причини цього полягають з одного боку в частому використанні часника в український кухні, з іншого боку – вирощування часника досить нескладне.  Але на якість врожаю, крім догляду під час росту рослини, суттєво впливає час збирання врожаю. Щоб зберегти його на якомога більший час, потрібна своєчасно викопати часник.

Коли викопувати озимий часник

Час збирання озимого часнику залежить від того, коли його висадили.

грядка часнику

Зазвичай озимий часник висаджують у жовтні – листопаді, і збирання може відбутися приблизно через 8-10 місяців після висадки (для ранньостиглих сортів – через 85-95 днів після появи перших паростків, для пізньостиглих – через 100- 110 днів). Таким чином, збирати часник можна в травні-липні наступного року в залежності від часу посадки та сорту. Але більшість фермерів зазвичай орієнтуються на зовнішні ознаки стиглості часника та на погодні умови

Важливо також враховувати конкретні поради щодо збирання озимого часнику для вашого регіону. Деякі сорти можуть мати власні особливості щодо часу збору. Рекомендується консультуватися з місцевими садівниками або агрономами, які мають досвід з вирощуванням озимого часнику в вашому регіоні, для отримання точних порад щодо збирання.

Коли викопувати ярий часник

Ярий часник – це культура, яка була висаджена на весні поточного року. Зазвичай викопувати часник можна у  вересні, але все ж таки строки викопування ярого часнику у кожній місцевості й кожного року можуть бути різними, оскільки це залежать від погодних умов, стану ґрунту, а також від часу посадки. Тому більш правильним буде орієнтування на признаки стиглості часника.

Признаки, які свідчать, що потрібно викопувати часник

Основні признаки, що свідчать про настання строку збирання часнику готовий до викопування, наступні:

  1. Жовтіння та засихання стебел: Зауважте, якщо більшість стебел (більше половини) починають жовтіти та засихати, це може бути ознакою зрілості часнику. Це свідчить про завершення активного фази росту.
  2. Зменшення активності росту: Коли часник набуває зрілості, його активність росту припиняється або значно зменшується. Це можна помітити, спостерігаючи, як швидко ростуть нові листки та якість їх забарвлення.
  3. Загальний вигляд цибулин: Зрілий часник має міцні, компактні цибулини зі здоровими зовнішніми шарами. Шкірка цибулин повинна бути сухою та твердою.  Якщо зубчики часника вільно відокремлюються один від одного, це свідчить, що часник вже перестиг, тому необхідно як найшвидше зібрати врожай.
  4. Лусочки часника вже починають набувати кольору, характерного для вашого сорту.
  5. Якщо стрілки не було обірвані, коли побачите, що стрілка стає рівною, а на її кінці утовщення лопається й з’являються насіння, схожі на квітки, це свідчить по стиглість часнику.
   Насіння часнику
   Зазвичай,  господарі обривають стрілки, але можна залишити декілька, щоб визначити час збирання. Звертаємо увагу, що різні сорти мають різний час стиглості, тому, якщо на городі вирощюють декілька сортів, то буде помилкою оцінювати  строки збирання за 2-3 стрілками. У цьому разі потрібно залишити стрілки на кожному сорті.

Взагалі, досвідченні фермери викопують декілька цибулин, щоб подивитися на стан та стиглість часника.

Найкраща погода для збирання часника

Найкращою погодою для викопування часника є сонячний день, бажано з невеличким вітром. За таких умов, луковиці краще висохнуть, що сформує основу збереження врожаю взимку в належному стані. Якщо в запланований для збирання врожаю день пішов дощ, то краще перенести збирання на наступний день у випадку вологої землі. В той же час, якщо дню збирання передувала посуха, то краще пролити грядки з часником напередодні, щоб зробити ґрунт більш розсипчастим. Це необхідно для того, щоб при вибиранні часника з землі, маленькі коріння не обривались, й не відривали нижню частину луковиці. Такі пошкодження можуть призвести до потраплянні інфекції й  псування врожаю. Земля з високою вологістю також може призвести до таких пошкоджень. Крім того, часник погано просохне, що погіршить його зберігання

 

Previous post Осінні медоноси
Збір врожаю капусти Next post Як зрозуміти, що білокачанна капуста вже достигла