Опис

Гісоп – невибаглива, посухостійка, зимостійка медоносна рослина.

Є прямостоячим, чотиригранним, гіллястим, внизу задерев’янілим. Темно-зелене подовжене листя гісопу супротивне, сидяче, дрібне, з гострими верхівками і гладкими краями.

Ісоп. Загальний вигляд рослини
Ісоп. Загальний вигляд рослини та суцвіття

Квітки дрібні, різних кольорів. Зустрічаються сині, білі, рожеві, фіолетові, блакитні. Квітки розташовуються по кілька штук у пазухах листків верхньої частини стебла й утворюють довге колосоподібне суцвіття.

Посадка

Висівають рослину насінням і розсадою. На розсаду – у першій половині березня. Висадка молодих паростків у відкритий ґрунт – друга половина травня. Висадка насінням проводиться у квітні або травні. Глибина посадки – близько 1 см.

Умови зростання

До ґрунту рослина невимоглива. Згубною для неї є надмірна вологість. Тому ґрунт має бути пухким, добре дренованим. Гісоп віддає перевагу сонцю, тому треба для такої рослини обирати відкриті від конкурентів, добре освітлені ділянки. Росте рослина на одному місці 5 – 10 років, даючи при цьому гарний урожай. Цвіте гісоп у червні – вересні. Цвітіння рослини розтягнуте – на ньому поступово розкриваються нові квітки. Якщо зрізати влітку квітучі суцвіття, то на обрізаних пагонах куща з’являться бічні гілочки і нові бутони. Таким методом подовжують цвітіння гісопу до випадання снігу, що є дуже важливим для бджільництва. До догляду рослина не вибаглива – розпушування і прополка, з другого року можливе необхідне буде підживлення. Взимку рослину зазвичай не вкривають. Шару снігу достатньо для гарної зимівлі. Відсутність снігового покриву також не є проблемою, оскільки рослина зимостійка. А ось зайве укриття може призвести до випрівання і загибелі.

квітка ісопа
Суцвіття ісопа

Користь для бджільництва

Гісоп – прекрасний медонос. Він дає бджолам багато ароматного нектару і квіткового пилку. У квітах гісопу під плодником знаходиться нектарний диск, який вабить бджіл. Ця рослина має високу практичну цінність для бджоляра, оскільки за правильного підходу можна забезпечити цвітіння рослини в найостанніші осінні теплі дні, коли бджоли активно створюють запаси для прокорму сім’ї взимку. Також дуже цінується мед з гісопу, що вважається одним із найкращих і за своїми властивостями, і за смаком. Також досвідчені бджолярі натирають цією рослиною вулики для приваблення бджіл під час роїння.

сидерат Previous post Сидерати – визначення терміну
Змієголовник у полі Next post Змієголовник