Сучасне сільськогосподарське виробництво – потужна галузь індустрії країни. Але дрібні фермерські господарства і великі компанії стикаються з одними і тими ж проблемами, пов’язаними з неефективним використанням техніки, крадіжками палива, спробами механізаторів заробити «на стороні». Такі зловживання підвищують собівартість продукції, погіршують становище компаній у конкурентному суперництві з іншими виробниками сільськогосподарської продукції.

GPS моніторінг сільгосп техніки

Один з найбільш дієвих способів боротьби з негативними явищами – GPS моніторинг сільськогосподарської техніки. Це комплекс апаратно-програмного забезпечення, що дозволяє контролювати кілька параметрів діяльності тракторів, комбайнів, автомобілів і причіпних пристроїв. Крім боротьби з недобросовісним ставленням до роботи з боку персоналу, супутниковий контроль дозволяє:

 • оптимізувати маршрути пересування техніки;
 • правильно розрахувати логістику доставки продукції;
 • вчасно провести агротехнічні заходи;
 • грамотно використовувати машино-тракторний парк.

Аналіз діяльності сільськогосподарських підприємств показує, що частина техніки використовується непродуктивно, простоює без об’єктивних причин, перевитратить палива на непродумане пересування. GPS моніторинг у сільському господарстві дозволяє скоротити витрати на виробництво одиниці продукції (незалежно від вирощуваної культури) на 25 і більше відсотків.

Особливості використання GPS моніторінга у аграрному секторі

Частина власників і керівників сільськогосподарських підприємств побоюються, що витрати на GPS моніторинг сільгосптехніки будуть занадто великими і окупляться не скоро. Досвід прогресивних підприємств, що використовує цю систему показує, що вже в перший рік експлуатації супутникових систем контролю над роботою техніки витрати повертаються, а прибуток від реалізації продукції зростає без збільшення ціни. Відбувається це завдяки економії на паливі, продуктивного використання потужностей, можливості точного обліку відпрацьованих моточасів.

Датчик палива

Встановлені на машинах різних типів GPS навігатори для сх техніки дозволяють диспетчеру контролювати всі пересування по шляху на оброблюване поле і безпосередньо в зоні роботи. GPS мітка авто виключає порушення при обприскуванні полів гербіцидами, внесенні добрив, випадки невиправданих простоїв під виглядом ремонту неіснуючих поломок.

В результаті впровадження контролюючої системи з передачею інформації на диспетчерський пульт в режимі онлайн, врожайність значно зростає без додаткових витрат на добрива та агротехнічні операції. Правильно налаштований моніторинг сільгосптехніки дозволяє:

 • підвищити загальну ефективність використання існуючого парку техніки;
 • автоматизувати технологічні процеси;
 • виключити з процесу вирощування сільськогосподарських культур непродуктивні операції;
 • усунути випадки зловживань з паливом;
 • знизити витрати на експлуатацію техніки;
 • скоротити простої;
 • оптимізувати склад парку техніки;
 • знайти і повернути викрадену техніку;
 • створити безпечні умови роботи персоналу.

Супутниковий моніторинг дозволяє точно визначити розміри оброблюваних площ, реальний обсяг використаного посівного матеріалу і прогнозувати врожайність, виходячи з умов на кожному з полів. Дані супутникового моніторингу архівуються і зберігаються в пам’яті комп’ютерів. Це дозволяє створити базу даних для аналізу діяльності підприємства на довготривалому проміжку. Такий аналіз дає можливість прогнозувати подальший розвиток компанії, відмову від вирощування непродуктивних культур і введення в сівозміну нових рослин.

Дані GPS моніторингу також відкривають можливості для визначення професіоналізму персоналу і ставлення до роботи кожного співробітника. Часто трапляється так, що навіть найсучасніша техніка виявляється малоефективною через неграмотне управління. Порівняння продуктивності однотипних машин дозволяє прийняти рішення про заміну оператора, або направлення його на курси підвищення кваліфікації.

Також спостерігаються випадки, коли причіпне і навісне обладнання не відповідає потужності машини. Даремно витрачається паливо і гроші на оплату праці механізаторів. Через відсутність додаткового обладнання простоюють трактори і навантажувачі, які можна використовувати на інших видах робіт, або здавати в оренду за часів міжсезоння.

Як організувати контроль над роботою техніки й обробки полей

Але ефект від впровадження GPS моніторингу можна отримати тільки в тому випадку, якщо датчики і система контролю встановлені комплексно і забезпечені належними програмами. Самостійно таку систему створити неможливо, необхідна участь спеціалізованих компаній. Такі підприємства України пропонує виробникам сільськогосподарської продукції низку готових рішень GPS контролю.

У їхньому арсеналі ретельно опрацьовані механізми моніторингу для кожного виду техніки і навіть для кожної моделі. Система адаптується під конкретні умови діяльності підприємства, парк техніки і колекцію вирощуваних культур. Фахівці лідерів ринку мають досвід впровадження діючих систем моніторингу. Саме цей досвід дуже важливий для успішного функціонування GPS систем, оскільки ретельно проаналізовані результати попередніх використань дозволяє виключити ризик будь-яких помилок і обмежень в отриманні даних.

GPS моніторінг збирання врожаю

Як правило, співпраця з лідерами галузі полягає не тільки в монтажі системи моніторингу, але і в наданні довготривалих послуг з технічного супроводу експлуатації. Кожна нова куплена машина, або відремонтована техніка включається в систему відразу ж після введення в експлуатацію, без порушення діяльності існуючої конфігурації. Систематично проводиться оновлення ПЗ та модернізація технічної складової. Практика використання систем GPS дозволяє зробити висновок, що витрати на їх придбання та експлуатацію окупаються протягом календарного року і забезпечують збільшення рентабельності господарства на 10 – 25 відсотків.

Квітки павловнії Previous post Павловнія
Каріоптеріс Next post Що таке каріоптеріс